Süper Kupa maçı, kriz sonrası ileri bir tarihe ertelendi
Süper Kupa maçı, kriz sonrası ileri bir tarihe ertelendi
Suudi Arabistan'da gerçekleşmeden önce maç öncesi yaşanan kriz nedeniyle ertelenen süper kupa maçı hakkında detaylar.

TFF'den Süper Kupa öncesi yaşanan krizle ilgili açıklama

Galatasaray ve Fenerbahçe arasında planlanan Turkcell Süper Kupa maçı, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenecekken önce bir krize yol açtı, ardından ertelendi.

Süper Kupa maçının oynanacağı Riyad'da, Suudi yönetiminin Atatürk pankartı, tişört ve İstiklal Marşı'na izin verilmeyeceği iddia edildi, bu durum maça saatler kala ortaya çıktı. Suudi hükümetinin bu yasağı koyduğu söylendi ve iki kulüp, yasağın kaldırılması talebinde bulundu. Ancak talepler karşılanmazsa, takımlar sahaya çıkmama kararı aldı. İlk görüşme olumlu sonuçlanacak gibi göründü, ancak sonradan konunun çözülmediği anlaşıldı. Bu kriz sürecinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve kulüp başkanları bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında önce kulüplerin maça çıkacağı açıklandı.

Ancak Fenerbahçe ve Galatasaray, Atatürk tişörtleriyle ısınmak istedikleri halde, kamp yaptıkları otelden ayrılmadılar. Bu gelişmelerin ardından Süper Kupa finali iptal edildi ve ileri bir tarihe ertelendi.

Riyad'dan bilgi veren NTV Spor Müdürü Ali Dedeoğlu, İstiklal Marşı konusunda bir sorun olmadığını ancak tişört ve pankarta onay çıkmadığını belirtmişti.

İlk açıklamada maçın oynanacağı belirtilmiş, ancak kulüplerin ortak kararıyla maç ileri bir tarihe ertelenmiştir. TFF, Galatasaray ve Fenerbahçe ortak bir açıklama yaparak organizasyondaki aksaklıklar nedeniyle maçın ertelendiğini duyurdu.

Müsabakanın ertelenmesi üzerine Galatasaray kafilesi Türkiye'ye döndü. Fenerbahçe kafilesi de Türkiye'ye dönüş yaptı. Her iki takım da coşkulu bir şekilde karşılandı.

Süper Kupa'nın Suudi Arabistan'da oynanması kararı, Cumhuriyet'in 100. yılında tartışmalara neden olmuştu. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Suudi Arabistan'ın futbol yatırımlarına vurgu yaparak organizasyonun dünya genelinde tanıtılmasını amaçladıklarını belirtmişti. Ancak yaşanan bu olaylar nedeniyle maçın ertelenmesine karar verildi.

Yorumlar

https://www.gstvonline.org/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!