Sparta Prag hangi ülkenin takımı? Galatasaray'ın rakibi Sparta Prag hakkında her şey
Sparta Prag hangi ülkenin takımı? Galatasaray'ın rakibi Sparta Prag hakkında her şey
Galatasaray'ın Avrupa Ligi rakibi Sparta Prag hakkında detaylar...

Sparta Prag hangi ülkenin takımı?

UEFA Avrupa Ligi play-off karşılaşmasında Çekya (eski adıyla Çekoslovakya veya Çek Cumhuriyeti)'nın Sparta Prag ekibi ile eşleştik. İşte Sparta Prag takımı hakkında detaylar...

AC Sparta Praha, Çek Cumhuriyeti'nin en tanınmış ve en başarılı futbol kulüplerinden biridir. 1893 yılında kurulan bu prestijli kulüp, hem Çekoslovakya hem de Çek Cumhuriyeti dönemlerinde ulusal takıma en fazla oyuncu sağlayan takım olma özelliğini taşır. Ev sahibi maçlarını 20.854 kişilik Generali Arena'da oynayan Sparta Praha, bordo ve beyaz renklere sahiptir. 1992 yılında, Şampiyon Kulüpler Kupası'nda yarı finale kadar yükselme başarısı göstermiştir.

Sparta Praha'nın en büyük rakibi Slavia Praha ile oynadığı Prag Derbisi, ülkenin en önemli futbol rekabetlerinden biridir.

Ligdeki Başarıları

Ligdeki Başarıları

1993-94 sezonunda ilk kez düzenlenen 1. liga'nın ilk şampiyonu olmuştur. İlk 14 sezonda 10 kez lig şampiyonluğu kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Toplamda 12 lig şampiyonluğu ile en fazla şampiyon olan takımdır. 2013-14 sezonundan bu yana lig şampiyonluğu kazanamamıştır. Son altı sezonda ligi dört kez üçüncü, bir kez ikinci ve bir kez beşinci sırada tamamlamış, bu dönemde eski gücünü biraz kaybetmiştir. Son dört sezonda ezeli rakibi Slavia Praha ile oynadığı maçlarda ağır yenilgiler almıştır.

Sparta Prag'ın Avrupa Kupalarındaki Performansı

Sparta Prag'ın Avrupa Kupalarındaki Performansı Wikipedia

Sparta Praha'nın Avrupa kupalarındaki ilk maçı 1964-65 sezonunda Kupa Galipleri Kupası'nda Anorthosis Ammohostu ile olmuştur. Rakibini büyük farklarla yenerek üst tura çıkmıştır. Ancak üst turlarda bazı Avrupa devlerine elenmiştir.

1965-66 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası'nda çeyrek finale kadar yükselmiş, ancak bu aşamada Partizan'a elenmiştir. 1967-68 sezonunda yine aynı kupada çeyrek finale çıkmış, ancak bu kez Real Madrid'e elenmiştir. 1972-73 sezonunda UEFA Kupa Galipleri Kupası'nda yarı finale kadar ilerlemiş, ancak Milan'a elenmiştir. 1983-84 ve 1984-85 sezonlarında UEFA Kupası ve Şampiyon Kulüpler Kupası'nda çeyrek finallere kadar yükselmiş, ancak bu aşamalarda elenmiştir.

1991-92 sezonunda, Şampiyon Kulüpler Kupası'nın son düzenlendiği yılda, grup aşamasına kalmış ancak finale yükselememiştir. 1992-93 sezonunda Kupa Galipleri Kupası'nda çeyrek finale kadar ilerlemiştir.

Tarihi boyunca toplamda yedi kez UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılma başarısı göstermiş, ancak 2005-06 sezonundan sonra bu aşamaya bir daha ulaşamamıştır. Avrupa kupalarında Real Madrid, Barcelona, Juventus ve Internazionale gibi büyük takımları yense de, son yıllarda bu başarıları tekrarlayamamıştır. 2016-17 sezonundan sonra Avrupa kupalarında grup aşamasını geçememiştir.

Kulübün Avrupa Kupalarındaki son büyük başarısı, 2015-16 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'nde çeyrek finale çıkması olmuştur. Ancak, 2016-17 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'nde grup aşamasını lider bitirmesine rağmen, son 32 turunda FK Rostov'a yenilerek elenmiştir.

Yorumlar

https://www.gstvonline.org/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!